Posted on

Jak vybrat správný šperk pro ženu?

Šperk je ideálním dárkem pro každou ženu. Při správné volbě totiž vždy potěší a nikdy nezklame. Na trhu je několik mezinárodních značek, ale jsou tu také čeští šperkaři, kteří mají přidanou hodnotu na každém kusu.

Vždy to není o ceně, ale o příbězích, kteří čeští šperkaři do svých děl promítají. Původ tohoto krásného řemesla totiž v mnohých případech současných umělců sahá hluboko do dějin. Dědí z generace na generaci talent a cit pro materiál. Kvalita českých šperků je oceněná mnohými zahraničními klienty.

A jak tedy vybrat ten správný kousek, který bude zdobit maminku, manželku, přítelkyni, dceru či kamarádku?

1) výzvědná akce – zjistíme, jaký kousek těla si daná osoba ráda zdobí. Krk, ruku, uši či prst. Pokud nic, volíme náhrdelník. V případě, že máte pocit, že má všeho hodně, je ideální náramek. Ten je vhodný při tzv. moderním vrstvením.

2) volba materiálu – důležitým krokem je výběr materiálu, potažmo barva šperku. Jestli budoucí obdarovaná nosí jen bílé či žluté zlato, je to jasné. Při nevyhraněné osobě s mixem barev a materiálů je lepší volit neutrálně pozlacené kousky, třeba do růžova. Stříbrné šperky jsou nejoblíbenějším darovaným materiálem. Naprosto vděčnými kousky jsou šperky z alternativních materiálů – skla, gumy, dřeva, duralu. Právě náramky z duralu s povrchovou úpravou připravuje šperkařka Kristýna Malovaná.

3) velikost – u šperků je to jednodušší než u oblečení. Náhrdelníky a náramky jsou většinou variabilní nebo univerzální. Náušnice můžou zmást kvůli velikosti. Vždy je lepší brát menší provedení. Větší by mohlo překážet. Prsteny jsou nejsložitější. Nejlepší je změřit tajně jiný prsten budoucí obdarované. Měří se průměr. Pokud prsten nemá, je možné vzít odhadem velikost dle svého prstu. U prstenů je výhoda možné úpravy velikosti. Takže když se netrefíte, nic hrozného se neděje. Upraví se nositelce na míru.

3) vzkaz – šperk může také něco říkat. Poděkovat, chtít něco změnit, zbourat zeď nebo naopak ji postavit, napravit vztahový neduh či jen potěšit. Všechny tyto vzkazy lze promítnout do šperků. Třeba náramek z nové kolekce šperkařky Kristýny Malované nese název Komunikace. Je čirý a symbolizuje čistotu a krásu obyčejné komunikace. Je vhodný při vzkazu o zlepšení komunikace mezi danými osobami. Navíc tato kolekce byla nominována na Designbloku 2018 a na konci tohoto roku reprezentuje českou tvorbu na výstavě v New Yorku.

4) objednání – výběr můžete uskutečnit v designerských kamenných obchodech osobně či pomocí e-shopů, které již většina českých šperkařů vlastní. Nemusíte se bát případné úpravy velikosti prstenu. Čeští šperkaři jsou vstřícní a to je jejich nesporně největší přednost.

Český šperk od novodobých českých designérů nikdy nezklame. Každý kus je originál s příběhem.